V čem prospělo společnosti HandlingTech spojení s Murrelektronik? | Murrelektronik

10. února 2021

V čem prospělo společnosti HandlingTech spojení s Murrelektronik?

Přečtěte si o našich nespravovaných switchích a jejich implementaci do robotických buněk společnosti HandlingTech.

Od malých po velké – modulární robotické buňky HandlingTech jsou efektivním základním kamenem pro ekonomickou automatizovanou výrobu. (Zdroj: HandlingTech)

Specialisté na automatizaci HandlingTech vyvíjejí a implementují moderní manipulační techniku pro výrobní závody. Osmi- a šestnáctiportové nespravované switche od Murrelektronik zajišťují jednoduché a kompaktní propojení ethernetových uzlů v jejich sofistikovaných robotických buňkách.
“Innovative automation with a system – inovativní automatizace, co má systém.” Tento slogan rodinné společnosti HandlingTech Automations-Systeme GmbH říká vše. Jednatel Jörg Hutzel ji založil v roce 1994 ve sklepě u svých rodičů a během let z ní vybudoval skutečného hráče na poli robotiky. Dnes je společnost se sídlem jižně od Stuttgartu ve Steinenbronnu, Německo dobře známa v robotické automatizaci, se specializací ve vytváření zákaznických úprav vlastních robotických buněk. 
HandlingTech nabízí zákazníkům vše od základních robotických buněk výš. Šíře jejich nabídky nemá téměř žádné limity, což se odráží i v mottu společnosti: Čím náročnější, tím lepší. Jako systémový partner je společnost schopna postarat se o projekt od návrhu na papíře až po realizaci systému a ještě dál. Jejich služby zahrnují konzultace a plánování, návrh, stavbu a rozsáhlý poprodejní servis. “Naše kořeny jsou ve stavbě specializovaných strojů. Zákazníci od nás prostě očekávají kompletní řešení problému,” říká Gregor Großhauser, člověk zodpovědný za prodej a marketing v HandlingTech.

VÝKONNÉ A STYLOVÉ
Systémy od HandlingTech nabízejí plnou automatizaci výrobních kroků, a to jak v podobě samostatných strojů, tak nástaveb. Modulární systémy lze snadno a ekonomicky přizpůsobit specifickým potřebám zákazníkových strojů. Od základních systémů až po vysoce komplexní, se zásobovacími funkcemi a automatickým podáváním dílů – téměř bez omezení.
Robotické buňky jsou nejenom flexibilní, ale i zajímavé na pohled. Společnost si zakládá na dobře promyšlených systémech, které vypadají stejně dobře, jako fungují. Získaly tak několik cen za průmyslový design, včetně prestižního iF Product Design Award za inovativní design, což společnosti zajistilo výjimečnou pozici na trhu.
Osvědčená spolupráce
Při nákupu komponent pro automatizaci firma spoléhá na externí partnery, kteří jsou schopni nabídnout časem ověřené, na budoucnost připravené systémy a řešení. Murrelektronik GmbH, společnost zaměřená na globální decentralizované automatizační technologie, je takovým partnerem již po mnoho let.
Marco Balzuweit, elektronávrhář v HandlingTech, vysvětluje: “Spolupráce započala nasazením pasivních distribučních boxů Exact pro přenos signálů ze senzorů v průmyslovém poli do rozvaděče. Po nich následovaly různé napájecí zdroje – v současnosti využíváme spínané zdroje Emparro. V poslední době se HandlingTech rozhodl v rozvaděčích použít I/O moduly Cube20S od Murrelektronik, které zpracovávají digitální vstupy a výstupy z celé buňky a předávají je dále do sběrnicového uzlu. Také využíváme široké nabídky Murrelektronik v oblasti konektorové techniky.”

KOMPAKTNÍ A DOSTUPNÉ
Od začátku roku 2019 jsou switche od Murrelektronik instalovány do standardních robotických buněk HandlingTech. Dveře této spolupráci otevřely nespravované 8portové switche Xelity. Napájecí svorky typu push-in ulehčují zapojování a zařízení navíc prioritizuje profinetová data před běžnou ethernetovou komunikací. Switche Xelity přenášejí datové balíky rychlostí až 100 Mb / s.
Elektrikář a elektronávrhář z výrobního oddělení HandlingTech Henning Schulz se pro switche Xelity rozhodl doslova hned: “Kompaktní design 8portových Xelity je perfektní. Díky malým rozměrům je lze umístit vedle zdroje, stykače nebo relé, aniž by bylo nutné na montážní liště nebo v kabelovém žlabu hledat prostor navíc. Podle mě jsou navíc svorky push-in velmi praktické, zvlášť když mnoho výrobců stále ještě používá šroubové svorky, což komplikuje zapojování. Rozměry, funkčnost, cena a cekový dojem dělá ze switchů Xelity dobře vyvážený produkt.”
Nejen nové provozy jsou vybaveny switchy Xelity, ale i ty původní je získávají v rámci dovybavení. Jak dodává Nancy Locher, prodejní technik u Murrelektronik: “Při retrofitaci je častým limitujícím aspektem volný prostor. Malé rozměry switchů Xelity jsou potom velkou výhodou.”
 

DVA SWITCHE NA SYSTÉM
Henning Schultz: “Standardně používáme dva switche Xelity pro každou robotickou buňku, abychom mohli oddělit Ethernet a Profinet, kdykoli je to možné. I když jsou obsazeny jen čtyři nebo pět portů – v nejširší konfiguraci potřebujeme všechny. Stejně jako pro výrobce rozvaděčů, i pro nás je důležité mít určitý standard návrhu. Switche od Murrelektronik jsou dnes součástí téměř všech našich instalací.”
Průmyslové PC, robot a systémy pro bezpečnost a vzdálenou údržbu jsou připojeny ke switchy prostřednictvím rozhraní Ethernet TCP/IP vně řídicí skříně, aby nebylo nutné skříň otevírat během servisních prací. To znamená, že většina portů je obsazena, ale zbývá jeden nebo dva jako rezerva pro účely měření v buňce.

OSM A OSM NENÍ ŠESTNÁCT
Pokud se najednou zpracovává velké množství dat, switche Xelity se mohou přiblížit komunikačním limitům. V tu chvíli vstupují do hry nespravované switche Murrelektronik Tree16 TX. Tyto 16portové switche mají dva uplinkové gigabitové a čtrnáct downlinkových Fast Ethernet portů.
Denns Zimmer, produktový manažer pro switche u Murrelektronik, vysvětluje rozdíl mezi těmito 16portovými switchy a konkurečními řešeními, která sestávají z dvou propojených 8portových switchů: “Mysleli byste si, že osm a osm je šestnáct. Ale v tomto případě tomu tak rozhodně není. Propojení dvou 8portových switchů není stavěné na přenos velkého množství dat. Naše zařízení je skutečný 16portový switch s odpovídajícím řídicím čipem. Kompozitní switche jsou možná levnější, ale náš 16portový switch je spolehlivý a dostatečně výkonný.“ Marco Balzuweit z HandlingTech připomíná: “S 16portovými switchy od Murrelektronik jsme dosud neměli žádné potíže.”
Zvláště při speciálních strojních řešeních, kde je potřeba zapojit do sítě několik velkých robotických a výrobních modulů, se vždy najdou případy, kdy je nutné využít nespravované switche s gigabitovým přenosem. Jedním příkladem je rozsáhlý systém pro obrábění hřídelí, ve kterém je obráběcí stroj umístěn mezi dvěmi robotickými buňkami.
První robotická stanice je určena pro vyjmutí obrobků ze zásobníku a vložení do obráběcího stroje. Obrobky se do systému dostanou prostřednictvím grid boxu, ve kterém jsou rozmístěny náhodně. Robot používá k uchopení komponent plánování dráhy založené na mračnu bodů (point cloud). Mračno bodů je generováno na základě dat ze systému vidění nad grid boxem a díky němu probíhá výpočet nejlepšího přístupového bodu pro gripper. Robot, vybavený systémem pro výměnný gripper, magneticky uchopí komponentu a umístí ji na clipboard, kde se srovná do správné polohy. Poté je vložena do stroje, který ji zpracuje. Robot v další buňce vyjme obrobek z nástroje a rovnou jej zabalí do kartonové krabice s bublinkovou vystýlkou.
Data z kamery se zpracovávají autonomně v jiném počítači. V této instalaci jsou 16portové switche zodpovědné za komunikaci mezi robotickými systémy. Dva gigabitové porty zajišťují výměnu dat s řízením vyšší úrovně, zatímco zbylé 100Mb porty sbírají data od různých zařízení v buňkách.
 

SILNÍ TAKÉ V PODPOŘE
Henning Schulz vidí Murrelektronik jako přínos i v jiné oblasti: podpoře. “Když mám technický dotaz nebo narazím na problém, rychle se dovolám produktovému nebo aplikačnímu technikovi. U speciálních strojů, kde o úspěchu rozhoduje také dodací doba, je okamžitá reakce důležitá. Když potřebuji rychlou pomoc, dostanu ji od Murrelektronik. A navíc – Murrelektronik nabízí pouze produkty připravené pro trh.”
Produktový manažer u Murrelektronik Dennis Zimmer reaguje: “Když je nový produkt téměř hotový, testujeme jej u zákazníků kvůli zpětné vazbě. Switch Xelity jsme proto představili společnosti HandlingTech v předstihu. Naši zákazníci vědí sami nejlépe, co od produktů očekávají, a sdělí nám, co se jim na nich líbí a kde je prostor pro zlepšení. Je to tak trochu společný vývoj.”

 

POTŘEBUJETE DALŠÍ INFORMACE? NEBO ŘEŠÍTE OBDOBNÝ PROBLÉM?

Neváhejte se na nás obrátit.
Náš specialista David Hanák je Vám plně k dispozici na: david.hanak@murrelektronik.cz

Poslední novinky z naší společnosti

Zveme vás na Veletrh robotických příležitostí.

Přijďte se seznámit s novinkami na poli automatizace!

Přečíst více

Murrelektronik a Murrplastik společně na veletrhu AMPER 2024...

... představí svá inovativní a praktická řešení!

Přečíst více

Murrelektronik a murrplastik uzavírají strategické partnerství

Murrelektronik, specialista na decentralizovanou automatizační techniku, a murrplastik, průkopník v oblasti inteligentního kabelového managementu, se dohodli na strategickém…

Přečíst více

Dobrý den
Newsletter